Náš příběh

Jak to celé vzniklo?

Jsme parta čtyř kamarádů v čele s mistrem světa a olympijským medailistou ve vodním slalomu Vavřincem Hradilkem. Když přišla pandemie covidu-19, začali jsme přemýšlet o tom, co je v životě důležité a bude fungovat i v těžkých dobách. Odpověď byla jednoznačná: Je to vlastní produkce a výroba!

Jelikož máme rádi přírodu a českou krajinu, uvažovali jsme nad tím, že v Česku bylo v 80. a 90. letech vždy plno ovoce. Ale jak se doba postupně měnila, naše republika směřovala více k nákupu potravin z okolních zemí a dumpingovým cenám.

Proto jsme našli jeden malý starý jablečný sad u obce Chotiměř nedaleko Litoměřic. Nádherná krajina pod vrchy Milešovka, Lovoš a Kletečná nás okouzlila! Sad byl ovšem více než 10 let neobhospodařovaný a zanedbaný. Stromy se tyčily do výšky šesti metrů, kolem nich bujely šípky, rákos, chmel, trní i ostružiny…

Historie

Bylo na nás, abychom vše vyčistili a vysekali. Následně se nám povedlo odkoupit i okolní malé pozemky a také původní sady, které se vykácely a zasadila se na nich tráva nebo řepka. Provedli jsme konturační řez starého sadu a také dosadili nové stromky do míst, kde chyběly. Na náš nový pozemek v sousedství jablečného sadu jsme na jaře roku 2022 vysadili meruňky a hrušně.

Abychom posílili opylování, do části travnatého pole jsme vysadili dva tisíce levandulí, které lákají včely, čímž jsme zajistili přirozené opylování. Jelikož je sadaření naše radost, vášeň a příjemný útěk od velkoměsta, přihlásili jsme se k BIO produkci. Tím nám odpadla řada starostí se stříkáním a hnojením. Jsme poněkud nekonvenční pěstitelé a necháváme vše vesměs na přírodě. Věříme totiž v její sílu!